تنظیم وایرلس اشتراکی - میکروتیک

آموزش تنظیم اینترنت وایرلس اشتراکی

 

 

 

با تــوجه به محــدودیت های ارایه ســرویس های مــبتنی بر بستـــر مخــابراتی، اینترنت ساحل قــدام به ارایــه خدمات پــهنای باند اشتــراکی ثابت بر بستــر وایــرلس نموده است.

 

 

آموزش کوتاهی در مورد چگونگی برقراری ارتباط اینترنت با استفاده از بستر وایرلس (وایرلس اشتراکی )

-          برای برقراری ارتباط با استفاده از وایرلس موارد زیر را بایستی آماده کرد. 1 : یک عدد آنتن SXT Lite 5    , کابل شبکه   CAT 5 یا CAT 6 که هردو طرف سوکت زده شده باشد با متراژ لازم , یک عدد اکسس پوینت و یا استفاده از مودمهای ADSL که پورت Wan  دارند , سیم ارت . ما در این آموزش از مودمهای ADSL  نت ایز مدل 4311  و تندا مدل D151 N استفاده می نماییم.بجای آنتن بیرونی میکروتیک مدل SXT Lite 5 می توانید از نانو استیشن و یا تجهیزات سایر شرکتها استفاده کرد.

 

                            SahelISP Mikrotik 2                                            SahelISP Mikrotik 3

ابتدا آنتن را روشن و پورت LAN را به سیستم وصل می نماییم . سپس نرم افزار Winbox را اجرا نموده . در صورتیکه نرم افزار Winbox را در اختیار نداشتید می توانید آخرین ورژن آنرا از سایت میکروتیک تهیه نمایید و یا با تنظیم IP شبکه سیستم با رنج IP پیش فرض میکروتیک مثلا 192.168.88.2 و باز کردن یک صفحه وب و جستجو ادرس میکروتیک به صفحه وب میکروتیک وصل شد و Winbox را دانلود نمایید. بعد از باز شدن Winbox روی تب Neighbors کلیک کنید . بر اساس شبکه ای که به آن متصل هستید لیست دستگاههایی که Discovery Interfaces پورت آنها فعال می باشد نمایش داده می شود. بر روی مک آدرس دستگاه مورد نظر کلیک نمایید تا Mac Address آنتن در جلوی کادر Connect To درج شود. به صورت پیش فرض کادر نام کاربری admin  و رمز عبور خالی می باشد. سپس بر روی گزینه Connect کلیک نمایید تا وارد محیط Winbox شوید .

Login = admin

Password =

SahelISP Mikrotik 4

 

هنگامیکه وارد محیط Winbox شدید گزینه Remove Configuration را انتخاب کنید تا تنظیمات پیش فرض داخل میکروتیک حذف شود.

SahelISP Mikrotik 5

 

میکروتیک خود را به آخرین نسخه از ورژن RouterOS ارتقاء دهید برای اینکار چند راه وجود دارد . اتصال اینترنت به خود میکروتیک و سپس ارتقاع از طریق خود Winbox و یا دانلود فایل آپدیت جدید از سایت میکروتیک و به روزرسانی دستی RouterOS , دقت نمایید که فایلی آپدیت حتما مربوط به دستگاه شما باشد و ترجیها از نسخه های (Current)  استفاده نمایید . داخل سایت همچنین فایلها را از قسمت Extra packages که Packages کامل هست دانلود نمایید.

https://www.mikrotik.com/download

SahelISP Mikrotik 6

 

-          چنانچه اینترنت در دسترس دارید از طریق مودم ADSL و جهت جلوگیری از هر گونه خطا و اشتباه بهتر است اینکار را به خود Winbox واگذار نمایید. برای اینکار فرض کنید مودم شما وایرلس و یا چند پورت باید باشد . پورت LAN میکروتیک را به مودم وصل نمایید. سپس داخل Winbox شوید . سپس گزینه New Terminal را انتخاب و فرمان زیر را کپی

-          ip dhcp-client add interface=ether1 use-peer-dns=yes use-peer-ntp=yes add-default-route=yes

-          ip dhcp-client enable 0

-          و در نهایت در سطر جلوی Command Prompt  راست کلیک و Pase نمایید . در این صورت میکروتیک ارتباطش از طریق مودم برقرار شده و اینترنت دار می شود. سپس همانند مسیر زیر ابتدا system  سپس Packages را انتخاب تا تصویر زیر نمایان شود مطابق مراحل زیر دستگاه خود را آپدیت نمایید.

 

-          8 :   System Packages

 SahelISP Mikrotik 7

 

دستگاه در صورت آپدیت شدن به صورت خودکار ریستارت می شود .بعد از ورود مجدد به Winbox حتما New Terminal را باز و دستور زیر را اجرا نمایید تا دریافت IP حذف شود.

-          ip dhcp-client remove 0

در صورتیکه فایل آپدیت را دانلود کرده اید فایل را از حالت زیپ خارج و سپس پک های لازم را از پوشه اپدیت انتخاب و داخل Winbox به وسیله موس با روش Drage & Drop  انتقال دهید .

SahelISP Mikrotik 8

 

توصیه می شود فقط Package های مورد نیاز را انتقال دهید با توجه به این روش جهت اینکار Package های موجود در تصویر زیر توصیه می شود .

SahelISP Mikrotik 9

 

 SahelISP Mikrotik 10

 

بعد از آپدیت RouterOS به روش دلخواه می توانید وارد شده و تنظیمات ارتباطی را ست نمایید . البته چنانچه شما تمایل نداشته باشید می توانید از آپدیت RouterOS صرفه نظر نمایید که اینکار توصیه نمی شود. دستورات زیر را ابتدا در برنامه Notepad ویندوز وارد کرده سپس موارد دلخواه خود را تغییر دهید .موارد قابل تغییر می توانند شامل تغییر در دستورات زیر باشد.

 

*تنظیمات توسط ما انجام می شود. در صورت نیاز به فایل تنظیمات با ما  تماس بگیرید فایل کانفیک در اختیار شما قرار می گیرد*

 

بعد از اجرای تنظیمات ارتباط شما با میکروتیک قطع می شود . یا نام کاربری و رمز عبور جدید که ساخته اید وارد میکروتیک شوید . در مرحله آخر تنظیمات LEDs را انجام دهید برای اینکار وارد تب

System و سپس LEDs شوید , همانند روش زیر LED شماره یک را برای ارتباط کابل و سایر LED ها را برای نشان دادن قدرت دریافت سیگنال آنتن تنظیم نمایید .

-          تنظیم LED ها برای نشان دادن میزان آنتن دهی بر اساس پورت wlan1 که کارت وایرلس می باشد.

SahelISP Mikrotik 13

-          تنظیم LED شماره یک برای پورت Lan یا همان ether1 .برای ارتباط کابل با مودم .

SahelISP Mikrotik 14

 

 

بعد از نصب انتن در مکان مناسب در بخش Wireless سپس Interface می توانید ارتباط خود را چک کنید .که برقرار گردیده است یا نه .

SahelISP Mikrotik 15

 

در تصویر زیر ما به اکسس پوینت وصل شده ایم می توانید آنرا در Wireless و سپس Registeration مشاهده نمایید .

SahelISP Mikrotik 16

 

-          دقت نمایید در آین اموزش آنتن در حالت Bridge می باشد و عملا نقش پل را ایفا می کند . شما برای برقرار ی ارتباط اینترنت بایستی مودم داخلی خود را تنظیم نمایید که در ادامه نحوه تنظیم مودم را نیز توضیح می دهیم .

تنظیم مودم Netis 4311 جهت وایرلس اشتراکی .

ابتدا IP مودم را در مرورگر خود قرار داده و وارد تنظیمات مودم می شویم

IP Address = 192.168.1.1

UserName = guest   , Password = guest

 

SahelISP Mikrotik 17

 

سپس Login  را بزنید .

-          برای وایرلس اشتراکی گزینه Setup را بزنید و سپس به قسمت WAN و Wan Configuration  بروید . WAN Physical Type را از حالت ADSL به حالت Ethernet WAN تغییر می دهیم . بعد از انجام اینکار مودم یکبار Restart می شود که مجدد لاگین می نمایید و وارد مودم می شوید .

SahelISP Mikrotik 18

 

سپس Channel Mode را از حالت Bridge به حالت PPPoE تغییر دهید و سپس نام کاربری و رمز عبور دریافتی از آسیاتک را در قسمت UserName , Password وارد نمایید و در پایین صفحه گزینه ADD   را انتخاب نمایید . یعد از این مرحله یک رکورد به WAN Interface Table اضافه می شود .

SahelISP Mikrotik 19

در این مرحله ارتباط اینترنت برقرار می شود . دقت نمایید بایستی پورت LAN میکروتیک به پورت شماره 4 مودم وصل شود .

-          برای تنظیم وایرلس مجدد وارد منوی Setup و سپس WLAN و قسمت Basic  انتخاب کرده و SSID را به دلخواه تغییر می دهیم و Applay Changes را انتخاب می کنیم.

SahelISP Mikrotik 20

 

برای تنظیم رمز عبور وایرلس در قسمت Security  ابتدا Encryption  حالت WPA2(AES) را انتخاب و در قسمت Pre-Sharead Key یک رمز عبور شامل حروف , اعداد , کاراکتر حداقل به طول 8 کاراکتر وارد و سپس Applay Changes را انتخاب نمایید.

SahelISP Mikrotik 21

برای مخفی کردن نام وایرلس در قسمت Advanced حالت Broadcast SSID را از Enable به Disable تغییر دهید و Applay Change را انتخاب نمایید .

SahelISP Mikrotik 22

برای حفظ امنیت بیشتر در منوی Maintenance و سپس Password رجوع و رمز عبور هر دو اکانت را از حال پیش فرض تغییر دهید برای تغییر رمز پیش فرض ابتدا یوزر مورد نظر را در قسمت User Account Table انتخاب کنید و بعد از تکمیل مجدد Modify را انتخاب نمایید .

SahelISP Mikrotik 23

باتوجه به اینکه به صورت پیش فرض دسترسی راه دور به مودم فعال می باشد . در صورتیکه به ان نیاز ندارد بهتر است آنرا غیر فعال نمایید. و تیک گزینه WAN در قسمت Firewall و سپس Remote Access بر دارید . و گزینه Save / Applay را انتخاب کنید .

SahelISP Mikrotik 24

 

در آخر چند نکته جهت افزایش امنیت مودم نت ایز پیش نهاد می شود که در آموزش تنظیم این مودم به صورت جداگانه نوشته شده است آمده است که فقط توضیح داده می شود.

-          غیر فعال کردن حالت DHCP-Server به صورت کامل و یا برای پورت WLAN , تغییر IP Address مودم ,فعال کردن حالت MAC Filtering برای مودم.

SahelISP Mikrotik 25

تنظیم مودم تندا D151 برای حالت وایرلس اشتراکی

ابتدا IP مودم را وارد و سپس با نام کاربری پیش فرض لاگین می نمایید .

IP Address = 192.168.1.1

Username = admin , Password = admin

SahelISP Mikrotik 25

 

سپس در قسمت Primary Setup  حالت    Link Type را بر روی Ethernet  تنظیم . حالت Connection Type را بر روی PPPoE  تنظیم و نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید.

در قسمت Wireless Setup نیز در قسمت Wireless SSID نام وایرلس و رمز وایرلس را در قسمت Wireless Key  وارد و سپس OK را انتخاب کنید .

SahelISP Mikrotik 26

 

برای امنیت بیشتر نیز حتما نام شبکه را مخفی کنید . برای اینکار وارد تنظیمات پیشرفته مودم شده و در قسمت Wireless  و سپس Basic تیک گزینه Hide Access Point را انتخاب کنید .سپس Applay/Save را انتخاب کنید .

 

 

 

 

SahelISP Mikrotik 27

 

-         موفق باشید.

 *تهیه و تنظیم : فرزاد رضائی منش. اینترنت ساحل *

 

 

 

 


چاپ